Bez lodów nie wyobrażamy sobie sezonu letniego, ale czy wiesz kto je wymyślił? Czas na trochę lodowej historii.

Lody towarzyszą nam już od dawien dawna. Dokładnie już około 5 tysięcy lat, ale żadne źródło nie podaje konkretnego wynalazcy lodów. Znane one były już w starożytności. Około 2000 roku przed naszą erą Chińczycy mieszali schłodzone mleko z lodem z gór i mrozili je w metalowych naczyniach. Natomiast w Persji popularność wtedy zdobyły słodkie desery lodowe, które nazywano „sherbetami”.Także w starożytnym Rzymie znano lody. To właśnie tutaj budowano specjalne pomieszczenia, gdzie Rzymianie tworzyli mieszankę śniegu, miodu oraz owoców, produkując w ten sposób swego rodzaju deser mrożony.

Włoski pionier

Pomimo tego, że nikomu jednoznacznie nie przypisuje się wynalezienia lodów, to jako pioniera w produkcji lodów uznaje się włoskiego kucharza – Francesco Procopio dei Coltelli. To właśnie on w swojej francuskiej kawiarni serwował gościom lody o przeróżnych smakach, co przełożyło się na ich rozpowszechnienie w Europie.

Od tego momentu lody stawały się coraz bardziej popularne. W XIX wieku nastąpił wielki rozwój technologii w ich produkcji. W Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze maszyny do lodów, co pozwoliło na szerszą produkcję lodów. Natomiast rok 1851 to czas, kiedy na rynku pojawiła się pierwsza maszyna do produkcji lodów na dużą skalę.

Pomimo, że historia lodów rozwijała się na przestrzeni wielu krajów i lat, to obecnie nie znajdziemy na naszej planecie nikogo, kto nie spróbowałby lodowego deseru.

fot:pixabay.com

Posted by